:: H I S T O R I A ::

Biblioteka Instytutu Teologicznego powsta┼éa w 1994 r. wraz z powo┼éanym do ┼╝ycia przez bp Tadeusza Rakoczego Instytutem Teologicznym im. ┼Üw. Jana Kantego. Wspó┼éza┼éo┼╝ycielk─ů i organizatork─ů Biblioteki by┼éa Pani Ma┼égorzata Galm. Pierwsz─ů siedzib─ů Biblioteki jak i Instytutu by┼éy salki katechetyczne w parafii pw. ┼Üw. Maksymiliana Marii Kolbego w Bielsku-Bia┼éej Aleksandrowicach. Biblioteka zajmowa┼éa dwa pomieszczenia w przyziemiu (wypo┼╝yczalnia i ma┼éa czytelnia).
Pierwszy zr─ůb ksi─Ögozbioru stanowi┼éy dary od kilku zmar┼éych ksi─Ö┼╝y naszej diecezji oraz dublety ofiarowane przez Seminarium Ojców Franciszkanów z Katowic Panewnik. W 1998 r. Biblioteka zosta┼éa przyj─Öta do Federacji Bibliotek Ko┼Ťcielnych FIDES. Zakupiono program MAK umo┼╝liwiaj─ůcy tworzenie komputerowej bazy ksi─ů┼╝ek.
W roku akademickim 1999/2000 Instytut Teologiczny a wraz z nim Biblioteka przeniós┼é si─Ö do nowego budynku, w którym mie┼Ťci si─Ö Kuria Diecezjalna Bielsko-┼╗ywiecka. Obecnie Biblioteka liczy ponad 50 tys. woluminów oraz ok. 130 tytu┼éów czasopism polskich i zagranicznych. Ksi─Ögozbiór stanowi─ů  g┼éównie pozycje  z zakresu teologii, filozofii, Katolickiej Nauki Spo┼éecznej, ale równie┼╝ psychologii, pedagogiki, socjologii.
Z biblioteki korzystaj─ů nie tylko pracownicy i studenci Instytutu Teologicznego, ale tak┼╝e m┼éodzie┼╝ z bielskich uczelni i szkó┼é jak równie┼╝ ┼Ťrodowisko lokalne.

oprac. Maria Snopkowska
powrˇt