:: H I S T O R I A ::

Biblioteka Instytutu Teologicznego powstała w 1994 r. wraz z powołanym do życia przez bp Tadeusza Rakoczego Instytutem Teologicznym im. Św. Jana Kantego. Współżałożycielką i organizatorką Biblioteki była Pani Małgorzata Galm. Pierwszą siedzibą Biblioteki jak i Instytutu były salki katechetyczne w parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bielsku-Białej Aleksandrowicach. Biblioteka zajmowała dwa pomieszczenia w przyziemiu (wypożyczalnia i mała czytelnia).
Pierwszy zrąb księgozbioru stanowiły dary od kilku zmarłych księży naszej diecezji oraz dublety ofiarowane przez Seminarium Ojców Franciszkanów z Katowic Panewnik. W 1998 r. Biblioteka została przyjęta do Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES. Zakupiono program MAK umożliwiający tworzenie komputerowej bazy książek.
W roku akademickim 1999/2000 Instytut Teologiczny a wraz z nim Biblioteka przeniósł się do nowego budynku, w którym mieści się Kuria Diecezjalna Bielsko-Żywiecka. Obecnie Biblioteka liczy ponad 50 tys. woluminów oraz ok. 130 tytułów czasopism polskich i zagranicznych. Księgozbiór stanowią  głównie pozycje  z zakresu teologii, filozofii, Katolickiej Nauki Społecznej, ale również psychologii, pedagogiki, socjologii.
Współzałożycielką i organizatorką Biblioteki była Pani Małgorzata Galm .
Z biblioteki korzystają nie tylko pracownicy i studenci Instytutu Teologicznego, ale także młodzież z bielskich uczelni i szkół jak również środowisko lokalne.

oprac. Maria Snopkowska
KATALOG ON-LINE HISTORIA REGULAMIN NOWOŚCI CZASOPISMA LINKI KONTAKT